Manufacturer No:ADM6-40-01.5-L-4-2-A-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 mm AcceleRate HD High-Density 4-Row Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 160 Position |
| Pitch: | 0.635 mm |
| Number of Rows: | 4 Row |
| Termination Style: | Solder Balls |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm |
| Current Rating: | 1.34 A |
| Voltage Rating: | 155 VAC |
| Maximum Data Rate: | 56 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | ADM6 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 56 Gbps |
| Mounting Style: | Panel |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 875 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Tradename: | AcceleRate |
| Part # Aliases: | ADX6 |
HOT10159578-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

10162581-3134121LF
Brand:Amphenol FCI

DF12NC(3.0)-50DS-0.5V(51)
Brand:Hirose Connector

10162688-205202CLF
Brand:Amphenol FCI

10147075-2600RLF
Brand:Amphenol FCI

3-1827233-6
Brand:TE Connectivity

294151-E
Brand:TE Connectivity / ERNI

8-5353189-0
Brand:TE Connectivity

53625-0274
Brand:Molex

10162582-1134111LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






