Manufacturer No:ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.80 mm Edge Rate Rugged High Speed Socket
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 50 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm 10 mm 13 mm 14 mm |
| Current Rating: | 1.4 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Maximum Data Rate: | 56 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | ERF8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 56 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 375 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Tradename: | Edge Rate |
| Unit Weight: | 0.054636 oz |
HOT
ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Brand:Samtec

10162582-1134125LF
Brand:Amphenol FCI

ST4-50-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-30-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

171090-8402
Brand:Molex

SEAF8-40-05.0S08-3
Brand:Samtec

BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

QMS-052-06.75-L-D-A
Brand:Samtec

ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






