Manufacturer No:294151-E
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 50-PINVERTICALSMT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 50 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 2 mm |
| Current Rating: | 1.68 A |
| Maximum Data Rate: | 3 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | MicroCon |
| Brand: | TE Connectivity / ERNI |
| Data Rate: | 3 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 720 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | MicroCon |
| Part # Aliases: | 294151 |
HOT
10164227-1004A1RLF
Brand:Amphenol FCI

10169698-40000RLF
Brand:Amphenol FCI

11826-AGA
Brand:Amphenol / InterCon Systems

SEAM8-30-S02.0-S-06-3
Brand:Samtec

10164227-0404A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Brand:Samtec

ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

52991-0308
Brand:Molex
10164940-1481002LF
Brand:Amphenol FCI

103P006BB100
Brand:Amphenol Aorora
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






