Manufacturer No:SR41
Manufacturer:Murata
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery Silver Oxide 1.55V 7.9mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | SR |
| Battery Chemistry: | Silver Oxide |
| Output Voltage: | 1.55 V |
| Capacity: | 45 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | Flat Top (Non-Extending) |
| Orientation: | Horizontal |
| Height: | 3.6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 10 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Murata Electronics |
| Diameter: | 7.9 mm |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Battery |
| Type: | Silver Oxide Battery |
| Part # Aliases: | 97384748 |
HOT
ASR00050
Brand:TinyCircuits

CR-2032/HEN
Brand:Panasonic Industrial Devices

BR-1225/VCN
Brand:Panasonic Battery

CR1612
Brand:Panasonic Battery

HHR-70AAAB7
Brand:Panasonic Battery

SR927R
Brand:Murata Electronics

MIKROE-4473
Brand:Mikroe

BWA-BATT-017
Brand:Banner Engineering

SR726
Brand:Murata Electronics

BR1225A/HBN
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






