Manufacturer No:CR-1632/HFN
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery 3V 125mAH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | CR |
| Battery Size: | CR1632 |
| Battery Chemistry: | Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 140 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | PC Pins (Horizontal 2-Pin) |
| Orientation: | Horizontal |
| Width: | 16 mm |
| Height: | 3.2 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 600 |
| Subcategory: | Battery |
| Part # Aliases: | CR-1632/1HFE |
| Unit Weight: | 0.063493 oz |
HOT
B73180A0101M199
Brand:EPCOS / TDK

CR2450R-HE6
Brand:Murata Electronics

CR-2032/HSN
Brand:Panasonic Battery

CG-320B/M3
Brand:Panasonic Battery

MN1500
Brand:Duracell

BR1225A/HBN
Brand:Panasonic Battery

UBBL21-FL
Brand:Ultralife

CR2450W-HE6
Brand:Murata Electronics

VL-1220/HFN
Brand:Panasonic Battery

TL-2155/PBP
Brand:Tadiran Batteries
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






