Manufacturer No:CR-2450A/GBN
Manufacturer:Panasonic
Type:Coin Cell Battery
Description:Coin Cell Battery CR2450A 3V 560mAh High Temp with Tabs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic |
| Product Category: | Coin Cell Battery |
| Shipping Restrictions: |
Available in USA only.
|
| RoHS: | Not Applicable |
| Series: | CR |
| Battery Size: | CR2450 |
| Battery Chemistry: | Lithium Manganese Dioxide (LiMnO2) |
| Output Voltage: | 3 V |
| Capacity: | 560 mAh |
| Rechargeable/Non-Rechargeable: | Non-Rechargeable |
| Termination Style: | PC Pins (Horizontal 3-Pin) |
| Orientation: | Horizontal |
| Width: | 24.5 mm |
| Height: | 5 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Panasonic Battery |
| Product Type: | Coin Cell Battery |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Battery |
| Unit Weight: | 0.431038 oz |
HOT
SR936
Brand:Murata Electronics

LR43
Brand:Murata Electronics

LR41
Brand:Murata Electronics

CR-2450A/GBN
Brand:Panasonic Battery

CR-2025/F2N
Brand:Panasonic Industrial Devices

BWA-BATT-011
Brand:Banner Engineering

CR-123APA/1B
Brand:Panasonic Industrial Devices
CR-2354/F2N
Brand:Panasonic Industrial Devices

BR1225
Brand:Panasonic Battery

CR-2/3AZE27N
Brand:Panasonic Battery
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






