Manufacturer No:PCM1808PWR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Audio A/D Converter ICs
Description:Audio A/D Converter ICs Sgl-ended Ana Input 24B 96kHz Stereo ADC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Audio A/D Converter ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | PCM1808 |
| Product: | Audio ADCs |
| Type: | Stereo Audio ADC |
| Number of Converters: | 2 Converter |
| Resolution: | 24 bit |
| Sampling Rate: | 96 kS/s |
| Number of ADC Inputs: | 2 Input |
| Operating Supply Voltage: | 5 V 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Texas Instruments |
| Height: | 1.15 mm |
| Input Voltage: | 3 V |
| Interface Type: | Serial |
| Length: | 5 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 81 mW |
| Power Consumption: | 62 mW |
| Product Type: | Audio A/D Converter ICs |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 0 dB |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Audio ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4.4 mm |
| Unit Weight: | 0.002018 oz |
HOT
SSM3582ACPZ
Brand:Analog Devices

IRS2092STRPBF
Brand:Infineon Technologies

TDA2822D
Brand:STMicroelectronics

MAX98389EWE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

SSM2305RMZ-REEL7
Brand:Analog Devices

MAX98363AEWL+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX98388EWE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD2428KCPZ
Brand:Analog Devices

PCM1863DBT
Brand:Texas Instruments

ES9822QPRO
Brand:ESS Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






