Manufacturer No:1419642
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:AC Power Plugs & Receptacles
Description:AC Power Plugs & Receptacles SACC-M12FRS-2PECON- PG 9-M
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | AC Power Plugs & Receptacles |
| RoHS: | Details |
| Product: | Cable Connectors |
| Current Rating: | 16 A |
| Voltage Rating: | 230 V |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Cable |
| Number of Ports: | 3 Port |
| IP Rating: | IP67 |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Contact Material: | Copper Zinc |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 10 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | AC Power Plugs & Receptacles |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Termination Style: | Screw |
| Unit Weight: | 0.783787 oz |
HOT
1301470012
Brand:Molex

176284-2
Brand:TE Connectivity / AMP

1301550160
Brand:Molex

1301470175
Brand:Molex

HPT-CAPSM
Brand:Amphenol Audio

RCAC3O-G-000-0
Brand:REAN

RP34L-5R-2PD(71)
Brand:Hirose Connector

739W-X2/45
Brand:Qualtek

1301460031
Brand:Molex

1301490054
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






