Manufacturer No:HP-3-FG
Manufacturer:Amphenol
Type:AC Power Plugs & Receptacles
Description:AC Power Plugs & Receptacles PLASTIC PLUG SCREW GREY 3 POLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | AC Power Plugs & Receptacles |
| RoHS: | Details |
| Product: | Cable Connectors |
| Current Rating: | 25 A |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Style: | Cable |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Series: | HP |
| Packaging: | Box |
| Brand: | Amphenol Audio |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Silver |
| Flammability Rating: | UL 94 HB |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 2 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 75 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | AC Power Plugs & Receptacles |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Wire Gauge: | 14 AWG |
| Unit Weight: | 1.410958 oz |
HOT
1301470044
Brand:Molex

NAC3FXXB-W-S
Brand:Neutrik

1301490054
Brand:Molex

1301470012
Brand:Molex

RP34-8P-3SC(71)
Brand:Hirose Connector

RP34L-5R-2PD(71)
Brand:Hirose Connector

1301460131
Brand:Molex

1301490015
Brand:Molex

1301490033
Brand:Molex

NSSC-1
Brand:Neutrik
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






