Manufacturer No:SFEM040GB1ED1TO-I-7G-31P-STD
Manufacturer:Swissbit
Type:eMMC
Description:eMMC Industrial Embedded MMC EM-36 100-ball ATS1 40 GB 3D PSLC Flash -40C to +85C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Swissbit |
| Product Category: | eMMC |
| Series: | EM-36 |
| Package / Case: | BGA-100 |
| Memory Size: | 40 GB |
| Configuration: | TLC |
| Sequential Read: | 300 MB/s |
| Sequential Write: | 230 MB/s |
| Interface Type: | eMMC 5.1 |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Swissbit |
| Dimensions: | 18 mm x 14 mm x 1.4 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | eMMC |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Part # Aliases: | 407255 |
HOT
MTFC8GAMALBH-AAT
Brand:Micron

SFEM010GB2ED1TO-A-5E-11P-STD
Brand:Swissbit

SFEM080GB1ED1TO-I-8H-11P-STD
Brand:Swissbit

SDINBDG4-32G-I2
Brand:SanDisk

SDINBDA6-64G-ZA
Brand:SanDisk

SFEM016GB1EA1TO-I-LF-12P-STD
Brand:Swissbit

SDINBDA6-16G
Brand:SanDisk

SFEM064GB1ED1TO-I-6F-311-STD
Brand:Swissbit

MTFC8GAMALNA-AIT
Brand:Micron

S40FC004C1B2C00000
Brand:SkyHigh Memory
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






