Manufacturer No:PMA2-162LNA+
Manufacturer:Mini-Circuits
Type:RF Amplifier
Description:RF Amplifier SMT Low Noise Amplifier 700 MHz - 1.6 GHz 50 Ohm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Mini-Circuits |
| Product Category: | RF Amplifier |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SMT-8 |
| Type: | Low Noise Amplifiers |
| Operating Frequency: | 700 MHz to 1.6 GHz |
| P1dB - Compression Point: | 20 dBm |
| Gain: | 24.5 dB |
| Operating Supply Voltage: | 4 V |
| NF - Noise Figure: | 0.81 dB |
| OIP3 - Third Order Intercept: | 30 dBm |
| Operating Supply Current: | 55 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Series: | PMA2 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Mini-Circuits |
| Input Return Loss: | 20 dB |
| Isolation dB: | 34.2 dB |
| Pd - Power Dissipation: | 550 mW |
| Product Type: | RF Amplifier |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Wireless & RF Integrated Circuits |
HOT
PMA3-24323LN+
Brand:Mini-Circuits

ADPA1122AEHZ
Brand:Analog Devices

CMD271P3
Brand:Qorvo
QPL1163SR
Brand:Qorvo
VAT-12A+
Brand:Mini-Circuits

CC2652RSIPMOTR
Brand:Texas Instruments
SKY55951-11
Brand:Skyworks Solutions Inc.

ZHL-2425-250X+
Brand:Mini-Circuits

VAT-6A+
Brand:Mini-Circuits
UNAT-6A+
Brand:Mini-Circuits
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






