Manufacturer No:61729-0011BLF
Manufacturer:Amphenol
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 4 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Through Hole |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Tube |
| Board Thickness: | 1.57 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Color: | White |
| Connector Type: | USB Type B |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Palladium Nickel Alloy (GXT) |
| Features: | Single Stack Back Shield without Sensor Contact USB 2.0 Qualified |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Product Type: | USB Connectors |
| Shell Plating: | Bright Tin |
| other: | 44 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.264769 oz |
HOT
USB4140-GF-0230-C
Brand:GCT

614008235023
Brand:Wurth Elektronik

USB4125-GF-A-0190
Brand:GCT

USB4715-GF-A
Brand:GCT
CX70M-24P1
Brand:Hirose Connector

74233-202LF
Brand:Amphenol FCI

MUSBRM1C1M06
Brand:Amphenol Commercial Products

MUSBK152M0
Brand:Amphenol Commercial Products

105444-0011
Brand:Molex

87520-0010BLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






