Manufacturer No:UJ2-MIBH-4-SMT-TR
Manufacturer:CUI Devices
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB 2.0 micro B jack 5 pin Horizontal SM
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Jack (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 500 mA 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | CUI Devices |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Insulator Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | UJ2-MIBH-SMT |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 1800 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Tradename: | UJ2-MIBH |
| Unit Weight: | 0.032805 oz |
HOT
09454521906
Brand:HARTING

TV06UCOMUSB3CZN11P
Brand:Amphenol Socapex

72309-8014BLF
Brand:Amphenol FCI

GSB3211311WEU
Brand:Amphenol Commercial Products

12401598E4#2A
Brand:Amphenol Commercial Products
USB4081-03-A
Brand:GCT

MUSBR-05-F-O-B-SM-A
Brand:Samtec

ZX62M-B-5P(30)
Brand:Hirose Connector

KUSBX-SMT-CS-4-BK-TR
Brand:Kycon

KUSB67X-SMT-CS-B30TR
Brand:Kycon
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






