Manufacturer No:USB1110-30-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB3.0 A Skt Bottom Mnt TH R/A W/shell stake 30u" T&R
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 3.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Brand: | GCT |
| Color: | Blue |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB1110 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 350 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.088185 oz |
HOT
USB3106-30-0230-A
Brand:GCT

USB4105-GF-A-120
Brand:GCT

USB3500-30-A-KIT
Brand:GCT

USB4105-GF-A-060
Brand:GCT

105444-0011
Brand:Molex

2108877-1
Brand:TE Connectivity

MUSB-05-F-B-SM-A
Brand:Samtec

48391-0003
Brand:Molex

USB3140-30-0140-1-C
Brand:GCT

USB4055-30-A
Brand:GCT
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






