Manufacturer No:61729-0021BLF
Manufacturer:Amphenol
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB RECPT B TYPE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 4 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Through Hole |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Tube |
| Board Thickness: | 1.57 mm |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Color: | White |
| Connector Type: | USB Type B |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Palladium Nickel Alloy (GXT) |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Product Type: | USB Connectors |
| Shell Plating: | Bright Tin |
| other: | 3300 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.274843 oz |
HOT
USB4155-03-C
Brand:GCT

12401598E4#2A
Brand:Amphenol Commercial Products

10137061-00021LF
Brand:Amphenol FCI

USB4120-03-C
Brand:GCT

USB4160-03-0230-C
Brand:GCT

USB3075-30-A
Brand:GCT

UA-30PMFL-SC7B50
Brand:Amphenol LTW

73725-1191BLF
Brand:Amphenol FCI

MUSBRM1C1M06
Brand:Amphenol Commercial Products

MUSB-2A111-024-BP
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






