Manufacturer No:204711-0001
Manufacturer:Molex
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors Vertical Type C SMnt 1.4mm SDR Tab
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type C Connectors |
| Type: | Type C |
| Gender: | Jack (Female) |
| Standard: | USB |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 24 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 250 mA |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | Panel |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | Molex |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Gold |
| Contact Plating: | Gold |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | 204711 |
| other: | 550 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Part # Aliases: | 2047110001 02047110001 |
| Unit Weight: | 0.024198 oz |
HOT
TV06UCOMUSB3SZN11P
Brand:Amphenol Socapex

12402082E512A
Brand:Amphenol Commercial Products

10104110-0001LF
Brand:Amphenol FCI

10163259-00011LF
Brand:Amphenol FCI

USB4800-03-A
Brand:GCT

USB3505-30-A-KIT
Brand:GCT

KUSB67X-SMT-CS-BTR
Brand:Kycon

USB4125-GF-A-0190
Brand:GCT

UC-00PMFY-SC7001
Brand:Amphenol LTW

USB4160-03-0170-C
Brand:GCT
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






