Manufacturer No:48391-0003
Manufacturer:Molex
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB 3.0 F/A STD RA REC CH=6.09 15u
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 3.0 |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.8 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | Molex |
| Color: | Blue |
| Connector Type: | USB Type A |
| Contact Material: | Gold |
| Contact Plating: | Gold |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Insulator Color: | Blue |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | 48391 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 220 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.077603 oz |
HOT
67329-8040
Brand:Molex

USB4110-GF-A
Brand:GCT

12401948E412A
Brand:Amphenol Commercial Products

USB4175-GF-0230-C
Brand:GCT
MUSBR-E551-30
Brand:Amphenol Commercial Products

CX90MW6-16P
Brand:Hirose Connector

87520-0010BLF
Brand:Amphenol FCI

UJ2-MIBV-4-SMT-TR-67
Brand:CUI Devices

USB3140-30-0170-0-C
Brand:GCT

USB1086-GF-B
Brand:GCT
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






