Manufacturer No:USB1086-GF-B
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB A 3.0 Skt Vert High Life GF 14.9 mm H W/shell stk Tray
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | High Mating Cycles |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 3.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 3 A |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Tray |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Board Thickness: | 1.6 mm |
| Brand: | GCT |
| Color: | Blue |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Features: | 20000 mating cycles |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB1086 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 3200 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.144623 oz |
HOT
USB4120-03-C
Brand:GCT

USB4145-03-0230-C
Brand:GCT
UA-20PMFP-SC8003
Brand:Amphenol LTW

USB3075-30-A
Brand:GCT

10104110-0001LF
Brand:Amphenol FCI

1734035-3
Brand:TE Connectivity

MUSB-05-F-B-SM-A
Brand:Samtec

292336-2
Brand:TE Connectivity / AMP

1734753-1
Brand:TE Connectivity

10137061-00021LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






