Manufacturer No:CG2H40045F
Manufacturer:Wolfspeed
Type:RF JFET Transistors
Description:RF JFET Transistors GaN HEMT DC-4.0GHz 45 Watt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wolfspeed |
| Product Category: | RF JFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Type: | HEMT |
| Technology: | GaN |
| Operating Frequency: | DC to 4 GHz |
| Gain: | 16 dB |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 120 V |
| Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage: | - 10 V 2 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 6 A |
| Output Power: | 45 W |
| Maximum Drain Gate Voltage: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Pd - Power Dissipation: | - |
| Mounting Style: | Screw Mount |
| Package / Case: | 440193 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Wolfspeed |
| Development Kit: | CG2H40045F-TB |
| Forward Transconductance - Min: | - |
| Product Type: | RF JFET Transistors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Transistors |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | - 3.8 V |
| Unit Weight: | 0.321169 oz |
HOT
SD2931-11W
Brand:STMicroelectronics

MRFX600HR5
Brand:NXP Semiconductors

ARF1500
Brand:Microchip Technology

BFP420H6327XTSA1
Brand:Infineon Technologies

BFU520AR
Brand:NXP Semiconductors

QPD1010
Brand:Qorvo

MMRF5014HR5
Brand:NXP Semiconductors

HFA3101BZ
Brand:Renesas / Intersil

QPD1009
Brand:Qorvo

BFS 483 H6327
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






