Manufacturer No:2819008
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:SPD - Surge Protection Devices
Description:Surge Suppressors PT PE/S+1X2-24-ST
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Surge Suppressors |
| RoHS: | Details |
| Series: | PT |
| Mounting Style: | Pluggable |
| Product: | Industrial Protection Devices |
| Type: | Replacement Plug |
| For Use With: | MCR Technology |
| Voltage Rating: | 24 VAC |
| Current Rating: | 6 A |
| Termination Style: | Plug |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Capacitance: | 1100 pF |
| Height: | 44.8 mm |
| Product Type: | SPD - Surge Protection Devices |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Surge Suppressors |
| Tradename: | MCR-PLUGTRAB PT |
| Width: | 17.5 mm |
| Part # Aliases: | PT_PE/S+1X2-24-ST PTPES+1X224ST |
| Unit Weight: | 1 oz |
HOT
DS220S-12DC
Brand:Citel

232HESP
Brand:Advantech

DLA-170
Brand:Citel

2910379
Brand:Phoenix Contact

DS72US-230S/G
Brand:Citel
DD9-24V
Brand:Citel

DS74US-277Y/G
Brand:Citel

DS240S-120/G
Brand:Citel

2819008
Brand:Phoenix Contact

2906002
Brand:Phoenix Contact
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






