Manufacturer No:KR-5R5H104-R
Manufacturer:Eaton
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors .1F 5.5V EDLC Coin Cell HORZ
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | KR |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 100000 uF |
| Voltage Rating DC: | 5.5 VDC |
| Tolerance: | - 20 % + 80 % |
| ESR: | 75 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Orientation: | Horizontal |
| Length: | 5 mm |
| Height: | 5 mm |
| Diameter: | 11.5 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | PowerStor / Eaton |
| Capacitance - uF: | 100000 uF |
| Lead Diameter: | 0.2 mm |
| Lead Spacing: | 10 mm |
| Operating Temperature Range: | - 25 C to + 70 C |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Tradename: | PowerStor |
| Type: | Coin Cell |
| Unit Weight: | 0.078661 oz |
HOT
MAL222051006E3
Brand:Vishay / BC Components

FYL0H223ZF
Brand:KEMET

BCAP0150 P300 S17
Brand:Maxwell Technologies

DSM504Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

KVR-5R0C105-R
Brand:PowerStor / Eaton

MAL222551013E3
Brand:Vishay / BC Components

SCCW50B127SSBLE
Brand:KYOCERA AVX

SCCT35B226SRB
Brand:KYOCERA AVX

DSM355Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

DSM105Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






