Manufacturer No:FM0H103ZF
Manufacturer:KEMET
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 5.5V .01F -20/+80% LS=5mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | FM |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 10000 uF |
| Voltage Rating DC: | 5.5 VDC |
| Tolerance: | - 20 % + 80 % |
| ESR: | 300 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 11.5 mm |
| Width: | 10.5 mm |
| Height: | 11.5 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Capacitance - uF: | 10000 uF |
| Lead Spacing: | 5 mm |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Flat Rectangular |
| Unit Weight: | 0.045856 oz |
HOT
SCMR14D474PRBB0
Brand:KYOCERA AVX

SCMU33F156MRBB0
Brand:KYOCERA AVX

SCMZ1EK507SRBB0
Brand:KYOCERA AVX

SCCU25E256SRB
Brand:KYOCERA AVX

MAL223551014E3
Brand:Vishay / BC Components

SCCT35E226SRB
Brand:KYOCERA AVX

SCCR20B335SRB
Brand:KYOCERA AVX

MAL223051013E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM254Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL223051002E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






