Manufacturer No:SCCV40E506SRB
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 3V 50F 18X40mm Radial
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCC-E |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 50 F |
| Voltage Rating DC: | 3 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 18 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 40 mm |
| Diameter: | 18 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Lead Spacing: | 8 mm |
| Leakage Current: | 75 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 150 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 0.498207 oz |
HOT
MAL222051011E3
Brand:Vishay / BC Components
FT0H105ZF
Brand:KEMET

SCCU25E256SRB
Brand:KYOCERA AVX

SCMR14J334SRBA0
Brand:KYOCERA AVX

SCMR14F474MRBA0
Brand:KYOCERA AVX
SCCV60B107SRBQ
Brand:KYOCERA AVX

FS0H105ZF
Brand:KEMET

TV1020-3R0605-R
Brand:PowerStor / Eaton

SCMQ14D474PRBB0
Brand:KYOCERA AVX

SCMR14D474PRBB0
Brand:KYOCERA AVX
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






