Manufacturer No:QT50R-EU-RHQ
Manufacturer:Banner Engineering
Type:Distance Sensor Modules
Description:Distance Sensor Modules R-Gage Series Radar Sensor; Retroreflective; Outputs: Bipolar: 1 NPN; 1 PNP; Supply Voltage: 12-30 V dc; Range: 0-12 m; 5-pin M12 Integral QD
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Banner Engineering |
| Product Category: | Distance Sensor Modules |
| Type: | Radar Sensor |
| Sensing Distance: | 12 m |
| Operating Supply Voltage: | 12 VDC to 30 VDC |
| Operating Supply Current: | 100 mA |
| Interface Type: | 5-Wire |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Features: | Double Reflection Immunity Technology Easy Setup and Configuration of Range Sensitivity and Output with Simple DIP Switches FMCW Radar Detects Moving and Stationary Objects Ignores Objects in Background Beyond the Retroreflective Target Sensing Field is Configured Via Remote TEACH Sensor Operates in ISM Telecommunication Band Sensing Functions are Unaffected by Environmental Changes |
| Mounting Style: | Screw |
| IP Rating: | IP67 |
| Dimensions: | 74.1 mm x 46.1 mm x 66 mm |
| Brand: | Banner Engineering |
| Description/Function: | Radar-Based Retroreflective Sensors for Detection of Moving and Stationary Targets |
| Frequency: | 24.05 GHz to 24.25 GHz |
| Product Type: | Distance Sensor Modules |
| Series: | QT50R |
| other: | 1 |
| Part # Aliases: | 54276 |
HOT
101990693
Brand:Seeed Studio

Z25000Z2910Z001Z21
Brand:EPCOS / TDK
SX5-M10
Brand:Banner Engineering

114992868
Brand:Seeed Studio

TR-EVO-15M-I2C
Brand:Terabee

ADTF3175BMLZ
Brand:Analog Devices

46000K
Brand:SpotSee

314990622
Brand:Seeed Studio

101990666
Brand:Seeed Studio

BAS6C-X00
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






