Manufacturer No:MF-FSML050/8-2
Manufacturer:Bourns
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 8V .5A-HD 50A MAX
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | MF-FSML/X |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 500 mA |
| Maximum Voltage: | 8 VDC |
| Trip Current: | 1 A |
| Current Rating - Max: | 50 A |
| Resistance: | 500 mOhms |
| Package / Case: | 0603 (1608 metric) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Bourns |
| Height: | 0.7 mm |
| Length: | 1.85 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 6000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Type: | Low Ohmic PTC Resettable Fuses |
| Width: | 1.05 mm |
| Unit Weight: | 0.000176 oz |
HOT
0ZRE0016FF1C
Brand:Bel Fuse

MF-FSML050/8-2
Brand:Bourns

MINIASMDC260F/16-2
Brand:Littelfuse

MF-USHT010KX-2
Brand:Bourns

MF-NSHT020KX-2
Brand:Bourns

MF-MSMF110/16-2
Brand:Bourns

0ZRC0250FF1A
Brand:Bel Fuse

1210L600SLWR
Brand:Littelfuse

0402L010SLKR
Brand:Littelfuse

MF-LSMF400/16X-2
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






