Manufacturer No:1206L050/24WR
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 24V .5A-HD 100A MAX
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | 1206L |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 500 mA |
| Maximum Voltage: | 24 VDC |
| Trip Current: | 1 A |
| Current Rating - Max: | 100 A |
| Resistance: | 750 mOhms |
| Package / Case: | 1206 (3216 metric) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Littelfuse |
| Height: | 1.25 mm |
| Length: | 3.4 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 600 mW |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | POLY-FUSE |
| Type: | Poly-Fuse Surface Mount Resettable PTC |
| Width: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.010092 oz |
HOTRF5027-000
Brand:Littelfuse

0603L075SLYR
Brand:Littelfuse

MF-RX135/72-2-14
Brand:Bourns

MF-PSML125/6-2
Brand:Bourns

2920L185DR
Brand:Littelfuse

MF-FSML050/8-2
Brand:Bourns

MF-FSHT010KX-2
Brand:Bourns

MF-RX050/72-AP
Brand:Bourns

30R400UMR
Brand:Littelfuse
1812L035/30DR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






