Manufacturer No:FEMTOSMDC016F-2
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 9V .16A-HD 40A MAX
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | femtoSMD |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 160 mA |
| Maximum Voltage: | 9 VDC |
| Trip Current: | 400 mA |
| Current Rating - Max: | 40 A |
| Resistance: | 4.2 Ohms |
| Package / Case: | 0603 (1608 metric) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Littelfuse |
| Height: | 0.75 mm |
| Length: | 1.8 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | PolySwitch |
| Type: | PolySwitch Resettable Fuses |
| Width: | 1 mm |
| Part # Aliases: | RF3696-000 |
| Unit Weight: | 0.018114 oz |
HOT
0ZRC0040FF1E
Brand:Bel Fuse

MF-LSMF400/16X-2
Brand:Bourns

NANOSMDCH030F/24-02
Brand:Littelfuse

RF4906-000
Brand:Littelfuse

picoASMDCH005F
Brand:Littelfuse

MF-RX135/72-2-14
Brand:Bourns

MINIASMDC260F/16-2
Brand:Littelfuse

2920L700/24SLER
Brand:Littelfuse

MF-NSHT075KX-2
Brand:Bourns

MINIASMDC030F-2
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






