Manufacturer No:HSCDRRN160MDAA5
Manufacturer:Honeywell
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors DIP Dual Rad Barbed Differential 5V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | 160 mbar |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Interface Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Port Type: | Dual Radial Barbed Same Side |
| Resolution: | 12 bit |
| Package / Case: | DIP-8 |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Series: | HSC |
| Tradename: | TruStability |
| Brand: | Honeywell |
| Operating Supply Current: | 3.7 mA |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Unit Weight: | 0.035274 oz |
HOT
HSCMRNN030PDSA3
Brand:Honeywell

BMP390
Brand:Bosch Sensortec

DX80N9Q45UPSD
Brand:Banner Engineering

D5601-001305-005PD
Brand:TE Connectivity

MPX5700ASX
Brand:NXP Semiconductors

ELVH-M100D-HRRD-C-N4A4
Brand:Amphenol All Sensors

BWA-PRESSURE-SENSOR-15L
Brand:Banner Engineering

ABP2MANT010BAAA5XX
Brand:Honeywell

MPRLS0025PA00001A
Brand:Honeywell

EXP5-35BS-C00001
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






