Manufacturer No:MPX5700ASX
Manufacturer:NXP
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors 6-PIN UNIBODY WITH PORT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 102 psi |
| Accuracy: | 2.5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Interface Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Port Type: | Single Axial Barbed |
| Resolution: | - |
| Package / Case: | Unibody-6 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | MPX5700 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Operating Supply Current: | 7 mA |
| Output Voltage: | 4.7 V |
| Port Size: | 4.93 mm |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Part # Aliases: | 935321172117 |
| Unit Weight: | 0.130514 oz |
HOT
803341
Brand:Amphenol i2s

SSCMANV060PGAA5
Brand:Honeywell

ABPDANT030PG0D3
Brand:Honeywell

ABPDRRV001PDSA3
Brand:Honeywell

NPI-19J-300A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

M5241-000005-500PG
Brand:Measurement Specialties

SSCDANN150PAAA3
Brand:Honeywell

ABP2LANT100PGAA5XX
Brand:Honeywell

HSCMRNN1.6BASA3
Brand:Honeywell

5 PSI-GF-HGRADE-MINI
Brand:Amphenol All Sensors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






