Manufacturer No:LMR36503R5URPER
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Switching Voltage Regulators
Description:Voltage Regulators - Switching Regulators 3-V to 65-V 0.3-A ultra-small synchronous buck converter with 6 A IQ
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VQFN-HR-9 |
| Topology: | Buck |
| Output Voltage: | 5 V |
| Output Current: | 300 mA |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Input Voltage Min: | 3.6 V |
| Input Voltage Max: | 65 V |
| Quiescent Current: | 1 uA |
| Switching Frequency: | 200 kHz to 2.2 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Series: | LMR36503 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Voltage: | 3.6 V to 65 V |
| Operating Supply Current: | 65 mA |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Shutdown: | Shutdown |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Type: | Synchronous Buck Converter |
HOT
LMG2610RRGT
Brand:Texas Instruments

2ED1321S12MXUMA1
Brand:Infineon Technologies

LP591212MDRVREP
Brand:Texas Instruments

TPS37043BJOFDDFRQ1
Brand:Texas Instruments
REF7040QFKHT
Brand:Texas Instruments

TPS71530DCKRM3
Brand:Texas Instruments

MAX16165ATPH+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

LMR38010SQDDARQ1
Brand:Texas Instruments

TPS62873QWRXSRQ1
Brand:Texas Instruments

TPS35AA38AGADDFRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






