Manufacturer No:TPS628438YKAR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Switching Voltage Regulators
Description:Voltage Regulators - Switching Regulators 1.8-V to 5.5-V input 600-mA ultra-low IQ step-down converter in WCSP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DSBGA-6 |
| Topology: | Buck |
| Output Voltage: | 400 mV to 3.6 V |
| Output Current: | 600 mA |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Input Voltage Min: | 1.8 V |
| Input Voltage Max: | 3.6 V |
| Quiescent Current: | 275 nA |
| Switching Frequency: | 1.5 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | TPS62843 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Voltage: | 1.8 V to 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 275 nA |
| Product Type: | Switching Voltage Regulators |
| Shutdown: | Shutdown |
| other: | 12000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Type: | Step Down Converter |
HOT
MCP1804T-J002I/MB
Brand:Microchip Technology

2ED1321S12MXUMA1
Brand:Infineon Technologies

LMR36501P3RPER
Brand:Texas Instruments

MAX16165ATPH+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX77985AEFD+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

LMR38010SQDDARQ1
Brand:Texas Instruments

LT7200SAV#PBF
Brand:Analog Devices

TPS35AA38AGADDFRQ1
Brand:Texas Instruments
TPS25961DRVR
Brand:Texas Instruments

TPS2HB16BQPWPRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






