Manufacturer No:AD5290YRMZ100-R7
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs +/-15V 8-Bit DigiPOT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5290 |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Number of POTs: | Single |
| Taps per POT: | 256 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Digital Interface: | SPI |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 15 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-10 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Description/Function: | 256-position digital potentiometer |
| Development Kit: | EVAL-AD5290EBZ |
| Height: | 0.85 mm |
| Length: | 3 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single Dual |
| Supply Voltage - Max: | 30 V |
| Supply Voltage - Min: | 10 V |
| Width: | 3 mm |
| Unit Weight: | 0.005051 oz |
HOT3540S-1-103L
Brand:Bourns

TC33X-2-103E
Brand:Bourns

PRM162-K420S-104A2
Brand:Bourns

MAX5483EUD+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

534B1202JL
Brand:Vishay / Spectrol

PE30L0FR472MLB
Brand:Vishay / Draloric

PCW1J-R24-BAB103L
Brand:Bourns

AD8403ARZ10-REEL
Brand:Analog Devices

PT10LV10-472A2020-S
Brand:Amphenol Piher

AD8402ARZ1-REEL
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






