Manufacturer No:AD5245BRJZ10-R2
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs 8-Bit I2C DigiPOT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | AD5245 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Number of POTs: | Single |
| Taps per POT: | 256 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Digital Interface: | I2C |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 3 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOT-23-8 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices |
| Description/Function: | 256 Position I2C Compatible Digital Potentiometer |
| Development Kit: | EVAL-AD5245EBZ |
| Height: | 1.15 mm |
| Length: | 2.9 mm |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Type: | Single |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Width: | 1.6 mm |
| Unit Weight: | 0.001411 oz |
HOT
3224W-1-503E
Brand:Bourns

3266W-1-502LF
Brand:Bourns

M43P103KB30T601
Brand:Vishay / Spectrol

3046L-2-103
Brand:Bourns

3299W-1-503LF
Brand:Bourns
P16NM103MAB15F3
Brand:Vishay
P16NP103MAB15F1
Brand:Vishay

533B1502JL
Brand:Vishay

PRM162-K420S-104A2
Brand:Bourns

3296P-1-203LF
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






