Manufacturer No:7286R50KL.25
Manufacturer:TT Electronics
Type:Precision Potentiometers
Description:Precision Potentiometers 7/8" 50KOHM 10 TURN WIREWOUND
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TT Electronics |
| Product Category: | Precision Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Series: | 7280 |
| Termination Style: | Solder Turret |
| Product: | Precision Potentiometers |
| Type: | Rotary Metal |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Number of Turns: | 10 Turn |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Shaft Diameter: | 6.35 mm |
| Shaft Length: | 20.625 mm |
| Element Type: | Wirewound |
| Shaft Type: | Slotted |
| Tolerance: | 5 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | BI Technologies / TT Electronics |
| Diameter: | 2.22 mm |
| Power Rating: | 2 W |
| Product Type: | Precision Potentiometers |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Unit Weight: | 0.749999 oz |
HOT
AD5247BKSZ10-RL7
Brand:Analog Devices

AD5262BRUZ200
Brand:Analog Devices

MCP4022T-103E/CH
Brand:Microchip Technology

MAX5386LATE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PTL20-15O0-104B1
Brand:Bourns

3852A-282-103AL
Brand:Bourns

AD5272BRMZ-50-RL7
Brand:Analog Devices
P16NP104MAB15F2
Brand:Vishay

T93YB472KT20
Brand:Vishay / Sfernice

PT10LV10-472A2020-S
Brand:Amphenol Piher
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






