Manufacturer No:MAX5386LATE+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Digital Potentiometer ICs
Description:Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap Volatile Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometers
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX5386 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Tolerance: | 25 % |
| Number of POTs: | Dual |
| Taps per POT: | 256 |
| Wiper Memory: | Volatile |
| Digital Interface: | Serial 3-Wire SPI |
| Operating Supply Voltage: | 2.6 V to 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 1 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TQFN-16 |
| Taper: | Linear |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Description/Function: | Dual Volatile Low Voltage Linear Taper Digital Potentiometer |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.6 V |
| Part # Aliases: | MAX5386 |
| Unit Weight: | 0.003109 oz |
HOTP16NP103MAB15F2
Brand:Vishay

PT10RV10-103A2020-PM-S
Brand:Amphenol Piher

AD5290YRMZ100-R7
Brand:Analog Devices

ISL23315TFUZ-T7A
Brand:Renesas / Intersil

534B1501JL
Brand:Vishay / Spectrol

533B1502JL
Brand:Vishay

3852A-282-103AL
Brand:Bourns
157S102MB9002
Brand:Vishay
P16NM103MAB15F2
Brand:Vishay
PRV6SAABGYB25204JA
Brand:Vishay / Sfernice
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






