Manufacturer No:PTC15NV02-503A2020
Manufacturer:Amphenol
Type:Trimmer Resistors
Description:Trimmer Resistors - Through Hole 15 mm - ceramic potentiometer tht
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Trimmer Resistors - Through Hole |
| RoHS: | Details |
| Series: | PTC-15 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Product: | Single Turn |
| Number of Turns: | 1 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Adjustment: | Top Adjust |
| Power Rating: | 500 mW (1/2 W) |
| Voltage Rating: | 250 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| Temperature Coefficient: | 100 PPM / C |
| Orientation: | Vertical Adjustment |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Amphenol Piher |
| Diameter: | 15 mm |
| Element Type: | Cermet |
| Length: | 6 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Trimmer Resistors |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Taper: | Linear |
HOT
PT15LV18-103A2020
Brand:Amphenol Piher

P16SNM471MLB15
Brand:Vishay / Sfernice

MAX5386LATE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

3361S-1-104GLF
Brand:Bourns

91A1A-B28-E20L
Brand:Bourns

X9258US24IZ-2.7
Brand:Renesas / Intersil

PT10RV10-103A2020-PM-S
Brand:Amphenol Piher

MAX5400EKA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MCP4551T-502E/MS
Brand:Microchip Technology

82A2A-B24-A05/A05L
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






