Manufacturer No:3852A-282-103AL
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers 10K 3/4" Single Turn
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Product: | Potentiometers |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Taper: | Linear |
| Orientation: | - |
| Power Rating: | 2 W |
| Voltage Rating: | 350 VAC |
| Tolerance: | 10 % |
| Element Type: | Cermet |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Smooth / Slotted |
| Shaft Diameter: | 6.35 mm |
| Shaft Length: | 22.2 mm |
| Switch Type: | No Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Control Potentiometer |
| Life: | 20000 Cycle |
| IP Rating: | IP40 |
| Minimum Operating Temperature: | - 1 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | 3852 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Diameter: | 19 mm |
| Length: | 0.25 in |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 45 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Unit Weight: | 0.359794 oz |
HOT
AD5245BRJZ100-RL7
Brand:Analog Devices

PCW1J-R24-BAB103L
Brand:Bourns

3266W-1-502LF
Brand:Bourns

P13QEJ104MAB12
Brand:Vishay / Sfernice

534B1102JC8872
Brand:Vishay

AD5242BRZ100
Brand:Analog Devices
P16NP472MAB15F2
Brand:Vishay

3299W-1-503LF
Brand:Bourns

ISL23315TFUZ-T7A
Brand:Renesas / Intersil

PTC15MV18-104A2020
Brand:Amphenol Piher
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






