Manufacturer No:91A1A-B28-E20L
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers 100K 10% 5/8"SQ SINGLETURN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | PC Pin |
| Product: | Potentiometers |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Taper: | Linear |
| Orientation: | Horizontal |
| Power Rating: | 1 W |
| Voltage Rating: | 350 VAC |
| Tolerance: | 10 % |
| Element Type: | Conductive Plastic |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Smooth / Slotted |
| Shaft Diameter: | 6.35 mm |
| Shaft Length: | 22.2 mm |
| Switch Type: | No Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Long Life |
| Life: | 100000 Cycle |
| IP Rating: | IP40 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | 91 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Height: | 15.88 mm |
| Length: | 17.45 mm |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 45 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Temperature Coefficient: | 1000 PPM / C |
| Tradename: | Pro Audio |
| Width: | 15.88 mm |
| With Switch: | No Switch |
| Unit Weight: | 0.447979 oz |
HOTP16NP472MAB15F2
Brand:Vishay

91A1A-B16-B10L
Brand:Bourns

AD5247BKSZ10-RL7
Brand:Analog Devices

PT10MV10-104A2020-I-PM-S
Brand:Amphenol Piher
PRV6SAABGYB25204JA
Brand:Vishay / Sfernice
P16NM103MAB15F2
Brand:Vishay
157S102MB9002
Brand:Vishay

MCP4551T-502E/MS
Brand:Microchip Technology

MAX5479EUD+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TPL0102-100QPWREP
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






