Manufacturer No:3540S-1-103L
Manufacturer:Bourns
Type:Precision Potentiometers
Description:Precision Potentiometers 7/8"WW 10Kohms 0.25% 10turn
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Precision Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Series: | 3540S |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Product: | Precision Potentiometers |
| Type: | Rotary Metal |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Number of Turns: | 10 Turn |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Shaft Diameter: | 6.342 mm |
| Shaft Length: | 20.62 mm |
| Element Type: | Wirewound |
| Shaft Type: | Slotted |
| Tolerance: | 5 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Power Rating: | 2 W |
| Product Type: | Precision Potentiometers |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Temperature Coefficient: | 50 PPM / C |
| Unit Weight: | 0.740753 oz |
HOT
AD5272BRMZ-20-RL7
Brand:Analog Devices

PDB183-S425K-104A3
Brand:Bourns

533B1502JL
Brand:Vishay
PRV6SAABBXB25502MA
Brand:Vishay / Sfernice

PCW1J-R24-BAB103L
Brand:Bourns

PTC15NV02-503A2020
Brand:Amphenol Piher

AD5270BRMZ-100-RL7
Brand:Analog Devices

AD8402ARZ1-REEL
Brand:Analog Devices
157S102MB9002
Brand:Vishay

P11H1F0GHFY00472KA
Brand:Vishay
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






