Manufacturer No:PT6KV-104A2020-E
Manufacturer:Amphenol
Type:Trimmer Resistors
Description:Trimmer Resistors - Through Hole 6mm carbon through hole potentiometer Vertical adjust 100K Ohm resistive value Linear taper tolerance 20% extended life screwdriver adjust
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Trimmer Resistors - Through Hole |
| RoHS: | Details |
| Series: | PT-6 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Product: | Single Turn |
| Number of Turns: | 1 |
| Resistance: | 100 kOhms |
| Adjustment: | Top Crossed Slot |
| Power Rating: | 100 mW (1/10 W) |
| Voltage Rating: | 100 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| Temperature Coefficient: | 300 PPM / C |
| Orientation: | Vertical Adjustment |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Amphenol Piher |
| Diameter: | 6.3 mm |
| Element Type: | Carbon |
| Length: | 3.5 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Trimmer Resistors |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Taper: | Linear |
| Type: | Trimmer Resistors |
HOT
AD5241BRZ1M
Brand:Analog Devices

MAX5386LATE+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

3224W-1-503E
Brand:Bourns

AD5272BRMZ-50-RL7
Brand:Analog Devices
P16NP103MAB15F1
Brand:Vishay

PTC15MV18-104A2020
Brand:Amphenol Piher

P11H1F0GHFW10502KA
Brand:Vishay
P16NP472MAB15F2
Brand:Vishay

ISL23315TFUZ-T7A
Brand:Renesas / Intersil

PTC15NV02-503A2020
Brand:Amphenol Piher
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






