Manufacturer No:1-794226-0
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors PIN CONTACT 26-22AWG Gold
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Number of Positions: | - |
| Number of Rows: | - |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Pitch: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | - |
| Housing Material: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Gold |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Current Rating: | 10.5 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Flammability Rating: | - |
| Housing Color: | - |
| Mating Post Length: | - |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Wire Gauge Range: | 26 AWG to 22 AWG |
| Unit Weight: | 0.005926 oz |
HOT
794278-1
Brand:TE Connectivity

794058-1
Brand:TE Connectivity

02-06-2101
Brand:Molex

1-770872-1
Brand:TE Connectivity / AMP

02-09-1117
Brand:Molex

02-06-1131
Brand:Molex

19-09-1096
Brand:Molex

770834-4
Brand:TE Connectivity / AMP

212195-0026
Brand:Molex

770084-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






