Manufacturer No:350551-7
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors SOCKET CONTACT 20-14
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Number of Positions: | - |
| Number of Rows: | - |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Pitch: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Wire |
| Housing Material: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Gold |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Current Rating: | 19 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Wire Gauge Range: | 20 AWG to 14 AWG |
| Unit Weight: | 0.017778 oz |
HOT
1-794072-1
Brand:TE Connectivity / AMP

770027-1
Brand:TE Connectivity / AMP

350824-1
Brand:TE Connectivity

36648-0004
Brand:Molex

2-350376-0
Brand:TE Connectivity

770008-3
Brand:TE Connectivity / AMP

02-09-5106
Brand:Molex

350424-1
Brand:TE Connectivity / AMP

02-09-1117
Brand:Molex

350389-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






