Manufacturer No:770997-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors SOCKET HDR ASSEM 4P
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Termination Style: | Through Hole |
| Mounting Style: | PCB |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Current Rating: | 13 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | UL 94 V-2 |
| Housing Color: | Natural |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Unit Weight: | 0.083211 oz |
HOT
350551-7
Brand:TE Connectivity

204313-0018
Brand:Molex

794185-1
Brand:TE Connectivity

10-18-1150
Brand:Molex

1-480764-0
Brand:TE Connectivity / AMP

770008-3
Brand:TE Connectivity / AMP

1586359-4
Brand:TE Connectivity / AMP

794815-1
Brand:TE Connectivity / AMP

641968-1
Brand:TE Connectivity

794184-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






