Manufacturer No:VEML6040A3OG
Manufacturer:Vishay
Type:Photo IC Sensors
Description:Photo Detectors - Logic Output RGBW Clr Snsr w/I2C 16-Bit 2.5-3.6V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay |
| Product Category: | Photo Detectors - Logic Output |
| RoHS: | Details |
| Product: | Photo IC Sensors |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Output Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 2.5 V to 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Rise Time: | 1000 ns |
| Fall Time: | 300 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Package / Case: | OPLGA-4 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Vishay Semiconductors |
| Height: | 1 mm |
| Length: | 2 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Photo IC Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Optical Detectors & Sensors |
| Wavelength: | 650 nm 550 nm 450 nm |
| Width: | 1.25 mm |
| Part # Aliases: | VEML6040A30G |
| Unit Weight: | 0.012615 oz |
HOT
ZTP-148SRC1
Brand:Amphenol Advanced Sensors

DX80N9Q45LPD NB
Brand:Banner Engineering

TCS34303
Brand:ams OSRAM

DX80N9Q45LPD
Brand:Banner Engineering
T30R-1515-CKIQP
Brand:Banner Engineering

AFBR-S6EPY12231R
Brand:Broadcom / Avago

TCD2725BFG(Z,K,C)
Brand:Toshiba

AFBR-S6PY2626
Brand:Broadcom / Avago
AEPD-C0D0-00000
Brand:Broadcom / Avago

Mira220-2QM1WP FT SE
Brand:ams OSRAM
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






