Manufacturer No:FT801Q-T
Manufacturer:Bridgetek
Type:Video ICs
Description:Video ICs EVE MHIs FT800 30MHz I2c 3.4MHz
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bridgetek |
| Product Category: | Video ICs |
| RoHS: | Details |
| Type: | Embedded Video Engine |
| Number of Channels: | 3 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Operating Supply Current: | 24 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | VQFN-48 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bridgetek |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Video ICs |
| Resolution: | 8 bit |
| Series: | FT801 |
| other: | 260 |
| Subcategory: | Video ICs |
| Tradename: | FT801Q |
| Unit Weight: | 0.004938 oz |
HOT
GS12070-IBE3
Brand:Semtech

LMH1981MTX/NOPB
Brand:Texas Instruments

ADV7180WBCPZ-REEL
Brand:Analog Devices

AD725ARZ
Brand:Analog Devices

LMH0307SQE/NOPB
Brand:Texas Instruments
PI3HDX414FCEEX
Brand:Diodes Incorporated
NCS2561SQT1G
Brand:onsemi

TW8835-LA2-CR
Brand:Renesas / Intersil

GS2971AIBE3
Brand:Semtech

FT810Q-R
Brand:Bridgetek
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






