Manufacturer No:BMI085
Manufacturer:Bosch
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units High-performance IMU BMI085 for virtual and augmented reality applications
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bosch |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LGA-16 |
| Sensor Type: | 6-axis |
| Interface Type: | I2C SPI |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 2 g 4 g 8 g 16 g |
| Resolution: | 16 bit |
| Sensitivity: | 2048 LSB/g 16.384 LSB/deg/s |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Supply Voltage - Min: | 2.4 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Current: | 5.15 mA |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Bandwidth: | 5 Hz to 684 Hz |
| Brand: | Bosch Sensortec |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 0273.141.366-INV 0273.141.366-1NV |
| Unit Weight: | 0.010092 oz |
HOT
ADIS16467-2BMLZ
Brand:Analog Devices

EKMB1100100
Brand:Panasonic Industrial Devices

SCR410T-K03-10
Brand:Murata Electronics

MC6470
Brand:MEMSIC

IIM-46230
Brand:TDK InvenSense

IIS2ICLXTR
Brand:STMicroelectronics

OpenIMU335RI
Brand:ACEINNA

KX134-1211
Brand:Kionix

AS5715R-ZTST
Brand:ams OSRAM

IPS2550DE1R
Brand:Renesas Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






