Manufacturer No:MTI-200-2A8G4
Manufacturer:Movella
Type:IMUs - Inertial Measurement Units
Description:IMUs - Inertial Measurement Units VRU
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Movella |
| Product Category: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 9-axis |
| Interface Type: | UART USB |
| Output Type: | Digital |
| Acceleration: | 20 g |
| Resolution: | - |
| Sensitivity: | 0.003 deg/s/g |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 34 V |
| Operating Supply Current: | - |
| Bandwidth: | 415 Hz 375 Hz |
| Brand: | Movella / Xsens |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 34 V |
| Product Type: | IMUs - Inertial Measurement Units |
| Range: | +/- 450 deg/s |
| Sensing Axis: | X Y Z |
| Series: | MTI-100 |
| other: | 2 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | MTI-200-VRU-2A8G4 |
HOT
IMU383ZA-400
Brand:ACEINNA

3DM-CX5-AHRS
Brand:LORD Microstrain

AIS3624DQTR
Brand:STMicroelectronics

KX134-1211
Brand:Kionix

KXTJ3-1057
Brand:Kionix

BMI323
Brand:Bosch Sensortec

SCR410T-K03-05
Brand:Murata Electronics

MC3419
Brand:MEMSIC

20008458-00
Brand:Measurement Specialties

MTLT335D
Brand:ACEINNA
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






