Manufacturer No:66213PPZ1
Manufacturer:Amphenol
Type:Accelerometers
Description:Accelerometers Low cost embeddable accelerometer 3-wire low power 100 mV/g TO5 housing positive output header pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Accelerometers |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | 1-axis |
| Sensing Axis: | Z |
| Acceleration: | 20 g |
| Sensitivity: | 100 mV/g |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | - |
| Supply Voltage - Max: | 12 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 750 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 54 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-5 |
| Brand: | Amphenol PCB Piezotronics |
| Product Type: | Accelerometers |
| Series: | 660 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | ICP |
| Type: | Accelerometers |
| Unit Weight: | 0.105822 oz |
HOT
IIS3DWBTR
Brand:STMicroelectronics

BHI360
Brand:Bosch Sensortec

IAM-20381
Brand:TDK InvenSense

ADXL1002BCPZ
Brand:Analog Devices

MLX90316KDC-BDG-100-TU
Brand:Melexis

ADIS16203CCCZ
Brand:Analog Devices

ADXL345BCCZ-RL
Brand:Analog Devices
PT8101-0030-121-3110
Brand:Measurement Specialties

IIM-46230
Brand:TDK InvenSense

3DMGQ7-GNSS/INS
Brand:LORD Microstrain
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






