Manufacturer No:MCIMX6G1CVM05AB
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU i.MX 32-bit MPU ARM Cortex-A7 core 500MHz 289BGA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LFBGA-289 |
| Series: | i.MX6UL |
| Core: | ARM Cortex A7 |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 528 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1.15 V to 1.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Data RAM Size: | 128 kB |
| Data ROM Size: | 96 kB |
| Interface Type: | CAN I2C SPI UART |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 128 kB |
| Memory Type: | DDR3 DDR3L eMMC Flash LPDDR2 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | i.MX 6UltraLite |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 760 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | i.MX |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | 935346153557 |
| Unit Weight: | 0.015923 oz |
HOT
STM32MP157CAA3
Brand:STMicroelectronics

HD6417750RX240V
Brand:Renesas Electronics
AM6421BSFGHAALV
Brand:Texas Instruments

AM5729BABCXA
Brand:Texas Instruments

STM32MP151CAC3
Brand:STMicroelectronics

AM4376BZDN80
Brand:Texas Instruments

W65C816S6PLG-14
Brand:Western Design Center (WDC)

LS1028AXE7NQA
Brand:NXP Semiconductors

AM6421BSFFHAALV
Brand:Texas Instruments

MCIMX6X4EVM10AC
Brand:NXP Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






