Manufacturer No:AM1808EZWTD4
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU Sitara Processor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | NFBGA-361 |
| Series: | AM1808 |
| Core: | ARM926EJ-S |
| Number of Cores: | 1 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/16 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 456 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 16 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 16 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1.3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Texas Instruments |
| Data RAM Size: | 8 kB 128 kB |
| I/O Voltage: | 1.8 V 3.3 V |
| Interface Type: | Ethernet I2C SPI UART USB |
| Memory Type: | L1 Cache RAM ROM |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Timers/Counters: | 6 Timer |
| Processor Series: | Sitara |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | Sitara |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Unit Weight: | 0.027845 oz |
HOT
MCIMX257CJN4A
Brand:NXP Semiconductors
LS1012ASE7KKB
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6X1CVO08AC
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G043F00GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

MIMX8MM1DVTLZAA
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6Y2DVM09AB
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6X4EVM10AC
Brand:NXP Semiconductors

ATSAMA5D27C-LD1G-CU
Brand:Microchip Technology

MIMX8UX5AVLFZAC
Brand:NXP Semiconductors

STM32MP157DAB1
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






